PVC Pencere ve Alüminyum Pencere Arasındaki Farklar Nelerdir?

PVC pencere ve alüminyum pencere arasındaki farklar denilince akla birçok maddeyle birlikte ilk olarak ‘sıcak ve soğuk hava geçirmesi’ konusu gelmektedir.

-PVC pencereler yaşantımızın her noktasında var olan ‘polimer’lerin bir çeşidi olarak modern bir sentetiktir. Sıkışabilen bir madde olan PVC bu sebepten iyi bir yalıtıcıdır. Böylelikle pencereniz kapandığında soğuk ya da sıcak hava transferi çok az olacaktır.

Alüminyum maddesinin ise esnekliği PVC’ye göre daha azdır. Bu nedenle yapılacak işlemin çok daha titizlikle yapılması gerekmektedir. Pencerenin camla uyumunun doğru olmaması durumunda yalıtım istenildiği gibi sağlanamayacaktır ve esnekliğinin az olması sebebiyle de geri dönüşü sağlanamayabilir.

-Pencere profilleri açısından, alüminyuma kıyasla PVC daha hafif ve sağlamdır.

-Estetik olarak PVC pencerenin birçok renk seçeneği bulunmaktadır. Genelde gri olan alüminyum pencerelerde de değişik renkleri giydirme olanağı vardır.

-PVC yapay bir maddeden yapılmıştır. Buna rağmen çevreye etkisi olumludur. PVC geri dönüştürülebilir bir malzeme olduğundan yeniden kullanılabilmektedir.

PVC Pencere Bakımı

-PVC pencerenin bakımı da oldukça kolaydır

-PVC malzeme, esnek ve dayanıklı olduğu için uzun ömürlü olacaktır. Bu da esnekliği daha az olan ve aldığı en küçük bir darbede geri dönüşü olmayacak olan alüminyum malzemeye göre daha ekonomik olduğunu göstermektedir.

-Karbon ayak izi herhangi bir faaliyette sera gazı emisyonunu ifade eder. PVC pencere üretiminin her aşamasında düşük karbon izine sahiptir.

-PVC pencereler yanmaya dayanıklıdır.Gözeneksizdir. Bu yüzden bakteri bulundurmazlar.

-PVC pencerelerin bakımı oldukça kolaydır. Tasarım ve destek elemanları açısından alüminyuma göre daha çok seçenek sunmaktadır.

-PVC pencereler 50 yılın üstünde ömür sunarken, alüminyum pencerelerin ömrü daha azdır.

1 comment

  1. 29 Mayıs 2019 at 00:39
    Cemal Aydın

    Güzel.

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top