PVC Nemlenme veya Rutubet Oluşturur mu?

Pvc kapı ve pencere sistemleri ile ilgili olarak merak edilen konulardan bir tanesi de nem ve rutubet oluşup oluşmama durumudur. Kapı ve pencere sistemleri için kullanılan alüminyum ve ahşap gibi ürünler hava alma noktasında daha avantajlı olarak bilinmektedir. Bu tarz malzemelerden üretilmiş olan sistemlerde pencere veya kapı ile bunların sabitlendiği kasalar arasında boşluk bulunur. Oluşan bu boşluk yalıtım noktasında dezavantaj oluştursa da iç ortamın hava almasını sağlar.

Pvc sistemlerinde kullanılan silikon contalar pencere ve kapı ile kasaların arasında boşluk oluşmasını engeller. Aralık alanlardan hava geçmemesi özellikle kış aylarında ortamın nemlenmesine neden olabilir. Dışarının soğuk ve içerisinin sıcak olması sonucunda iç kısımlarda rutubet oluşması görülebilen durumlar arasında yer alır. Bu durum yapı elemanlarında rutubetin görülmesi gibi sonuçlar doğurabilir. Özellikle sobalı evlerde bu durum sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ancak pvc sistemleri kullanılan yapılarda oluşması muhtemel bu nem ve rutubete karşı bazı tedbirler alınabilir.

Pvc kapı ve pencere sistemleri kullanan yapılarda oluşması muhtemel nem sorununun önüne geçilmesinde en kolay çözüm ortamın havalandırılmasıdır. Nem oluşan sıcak ortam belli aralıklar ile havalandırılarak sıcaklık dengesinin sağlanması mümkündür. Bu şekilde duvarlarda ve tavan gibi yerlerde rutubet oluşmasının önüne geçilebilir. Temiz havanın ortama verilmesi gibi basit bir yöntem ile ortamın nemi azaltılabilir. Özellikle banyo gibi çok sıcak ve nemli ortamlar için ise sürekli olarak hava sirkülasyonu sağlayacak sistemler kurulabilir. Pvc pencere ve kapı sistemlerine yerleştirilecek bir fan ile içerideki nemli ve sıcak havanın dışarı atılması sağlanabilir.

Elektrikli fan sistemi ile içerde daha az nemli hava bulunacak ve ortamda rutubet oluşmayacaktır. Bu durum mutfak alanları için de geçerlidir. Mutfakta yemek pişirilmesi sebebi ile sürekli bir sıcak ortam oluşabilir. İçeride sıcak ortamın oluşmaması ve nem oranının artmaması için aspiratör sistemleri kullanılabilir.

Markalarımız